Dennis Ljunggren (S) siktar på valseger: ”Det är dags för förändring”

NÖDINGE. Dennis Ljunggren (S) tar oss med till platsen där hans politiska resa började, utanför Finska föreningen Nolin Vi-Res klubblokal i Nödinge. Här hyrde SSU ett rum och av en slump blev han medlem. – Främsta skälet var nog att de arrangerade resor till Skara sommarland, så det kändes kul att vara med, berättar Dennis som nu firar 40 år som politiskt aktiv.

Det är ingen hemlighet att Socialdemokraternas listetta till kommunfullmäktige, Dennis Ljunggren, hoppas nå sina drömmars mål i höst. En valseger skulle innebära att han tar över som kommunstyrelsens ordförande – drygt fyra decennier efter att han gick med i ungdomsförbundet.

– Vi är optimistiska. I våra samtal med väljarna är det tydligt att aleborna vill ha något nytt. Det är dags för förändring. De senaste fyra åren har SD haft stort inflytande och resultatet har inte imponerat på aleborna, säger han bestämt.

Det har hänt mycket sedan den där dagen då socialdemokraten Eva Wöst värvade in honom i SSU. Han har blivit heltidspolitiker, pappa och farfar. Drivkraften är densamma än i dag.

– Från början handlade det om att jag ville att mina föräldrar skulle ha det bra på äldre dagar och att mina barn skulle ha en bra skolgång. Nu handlar det dessutom om att mina barnbarn ska få en bra upplevelse i förskolan och att alla anställda i Ale kommun ska känna att vi är en rättvis arbetsgivare. Jag vill vara stolt över Ale kommun. När företagare berättar att kommunen brister blir jag orolig. Då vill jag veta varför, säger han.

Valförlusten för fyra år sedan var tuff. Målet var att få ett maktskifte till stånd redan då, men drömmen sprack ganska tidigt.

– När vi såg företrädare för de borgerliga partierna gå in i Sverigedemokraternas lokal i Nol förstod vi att det var kört. Vad vi gjorde då? Vi kavlade upp ärmarna och började knacka dörr igen, säger Dennis och påpekar att det har fortsatt under hela mandatperioden.

Som både pappa och nu även farfar får han en bra inblick i hur kommunens verksamheter fungerar – inte minst gäller det i förskolan där båda barnbarnen befinner sig.

– Jag konstaterar att Elliot som är fem år trivs väldigt bra. Han är nöjd. Den yngsta ska börja i Alvhem för att lära känna de som han kommer att gå tillsammans med på Garnvindan längre fram. Jag tycker det låter bra, även om det blir en bit att åka från Skepplanda. Att många föräldrar är oroliga för situationen i förskolan har jag stor respekt för och vi jobbar för att skapa mindre barngrupper. Det är rimligt att klara det när vi inte längre har någon tillväxt, det är värre när antalet barn ökar, menar Dennis.

Med en cancersjuk mamma har han också fått en inblick i sjukvården och där är han inte lika imponerad.

– Vi har fyra olika högkostnadsskydd och första tiden som sjuk är riktigt dyr. Min mamma betalade cirka 7000 kronor första månaden för resor, mediciner och vård. Det borde vara ett gemensamt högkostnadsskydd. Idag tror jag en del tvingas välja bort vården.

Engagemanget är det inget fel på, men nu är det tid för avkoppling och uppladdning inför valspurten. Det sker under en numera årlig bilsemester i Europa. För första gången med elbil.

– Det ska bli spännande att se hur det fungerar, men jag tror att det passar oss. Det blir en självklar anledning att stanna och sträcka på sig. Vi var borta en månad och tre timmar förra året. Siktet är inställt på att förlänga resan med någon timme. Sen blir det inte mycket till vila…

Skulle det bli tid över till något annat än att prata politik är det högst sannolikt att det blir några timmar hemma i det egna bryggeriet.

– Jag blir lätt lite nördig när jag fastnar för något. Just nu handlar det mycket om ölbryggning. Jag tycker det är fantastiskt roligt att experimentera och försöka få fram en riktigt bra dubbel IPA.

Om den får avnjutas efter en socialdemokratisk valseger återstår att se.

PER-ANDERS KLÖVERSJÖ

Föregående
Föregående

”Vi lägger pengar på hög istället för att använda dem”

Nästa
Nästa

Industrin bygger vår framtid – SD riskerar den